Redis се поддържа при хостинг планове СуперПро и СуперХостинг. За да ползвате Redis, е необходимо да го активирате от контролния панел cPanel.
Активиране на Redis в cPanel
След като влезете в контролния панел cPanel, изберете меню „Redis Manager by SuperHosting„.
Изберете колко памет, от общата за хостинг акаунта, да бъде резервирана за ползване от Redis. Натиснете бутон „Запиши и Активирай„.
Всички направени промени влизат в сила до 5 минути от тяхното записване. След активиране ще видите информация за хост и порт на Redis сървъра.
В настройките на уеб приложението за име на хост трябва да се зададе 127.0.0.1.
Имайте предвид, че ако Redis бъде деактивиран и след това активиран отново, портът ще се промени. Това означава, че в настройките на приложението също ще е необходимо да се актуализира.
За да може Redis да се използва от PHP сайтовете, трябва между тях да има преводач. В случая това е PHP модулът redis. Този PHP модул също е нужно да се активира в хостинг акаунта – през PHP Manager by SuperHosting » Управление на PHP модули.
В най-известните CMS системи (WordPress, Joomla!) е налична вградена функционалност за използване на този PHP модул, чрез който става възможно и използването Redis услугата/базата данни.
Ако сайтът не е някоя от тези CMS системи, тогава разработчикът, който го е създал, трябва да извърши имплементацията на възможност сайтът да работи с PHP библиотеката redis и кеширащата технология Redis.
Проверка на Redis кеша с redis-cli
За проверка в реално време, дали Redis кеширането функционира, може да се ползва конзолния инструмент redis-cli.
След като Redis е стартиран през Redis Manager, логнете се през SSH в хостинг акаунта. Предварително трябва да знаете на кой порт е стартиран Redis сървъра. След това в конзолата изпишете командата:
redis-cli -p 6379
6379 – заменете с порта за Redis;
Активирайте мониторинга на действията в Redis с команда:
MONITOR
След това презаредете сайта и погледнете в конзолата.
Когато записът започва със SET, това означава че се записват данни в Redis кеша. Когато започва с GET, означава че се взимат данни от кеша. При достъпване на сайта, най-често ще се виждат този вид записи.
Ключовете в Redis може да съдържат пет различни типа данни, поради това можете да видите в конзолата различни команди.
Например, ако данните са обикновени низове, тогава в мониторинга ще се видят командите GET и SET. За другите типове може да видите например list: LSET, LPUSH, set: SADD, SMEMBERS, hash: HSET, HMSET, HGETALL и други.