Много често термините домейн име и URL адрес се използват, като взаимозаменяеми, но те всъщност са много различни (въпреки, че домейнът е част от URL адреса) и в тази статия ще Ви покажем в какво се състои разликата.
Каква е разликата между URI, URN и URL?
Сигурно сте срещали съкращенията URI и URL, и докато URL е по-популярно и се свързва с уеб адрес, който зарежда сайт в браузър, споменаването на URI ни кара да се замислим, а URN е почти загадка.
Вижте какво означават тези съкращения, каква е разликата между тях и как да ги използваме прецизно, за да не объркваме читателите:
Uniform Resource Name (URN) – идентификатор на ресурс (например файл picture.jpg), който съдържа само името на ресурса без информация как този ресурс може да бъде достъпен.
Uniform Resource Locator (URL) – идентификатор на ресурс (файл picture.jpg), който освен името на ресурса, предоставя и информация за начина на достъп до този ресурс (например https://example.com/picture.jpg
).
Uniform Resource Identifier (URI) – идентификатор на ресурс, който може да показва или само името на ресурса (URN), или името на ресурса и начина за достигане до него (URL). Т.е. URN и URL са съставни части на URI.
В практиката се е наложило използването на URL като най-прецизен метод за достъп до ресурс, докато използването на другите два идентификатора (URI и URN) се нуждае от допълнително уточнение.
Например споменаването само на google.com (URI и URN) може да означава всичко, свързано с дейността на компанията, докато https://ads.google.com
ни подсказва, че ако заредим този URL в браузър, ще получим достъп до информация как да рекламираме в Google.
Домейн име
Домейн името е част от DNS системата, чието основно предназначение е да свързва домейн име с IP адрес на сървър.
А запис на домейн:
example.com. A 12.34.56.78
Този запис показва, че домейнът example.com е конфигуриран на сървър с IP адрес 12.34.56.78. Най-вероятно на тази машина се намират информация и ресурси, но само домейн името (URN) не ни дава информация как може да ги достъпим.
URL адрес
http://example.com/directory/file.html
Нека разгледаме отделните части на URL адреса от примера:
http://
илиhttps://
– показва протокола, чрез който браузърът и уеб сървърът ще установят връзка (https означава криптирана връзка, т.е. на сайтаexample.com
трябва да има инсталиран SSL сертификат, за да се зареди коректно с този протокол).example.com
– служи за резолване IP адреса на сървъра според А записа в зоновия файл на домейна./directory/file.html
– указва пътя до ресурса (file.html
), за който браузърът изпраща HTTP заявка.
URL адресите най-често се използват за достъп до уеб страници (http), за трансфер на файлове (ftp), за изпращане на имейли (mailto), достъп до база данни (JDBC) и др.
Как браузърите създават URL адрес от домейн име?
Като въведем в адресната лента на браузър само домейн име example.com, самият той ще добави автоматично протокол (http://
или https://
), за да формира URL адрес, но според настройката на уеб сървъра, заявката ще търси index.html
или index.php
файл в главната директория на сайта.
Функцията на уеб сървъра се нарича DirectoryIndex
и може да бъде променена през .htaccess
файл:
DirectoryIndex index.html index.htm index.php
Според тази настройка, при въвеждане на домейна в браузъра, ще се зареди началната страница на сайта:
http://example.com/index.html