Google Chrome Labs предоставя уеб приложение за преобразуване на изображения Squoosh като част от инициативата Chrome Dev.
Squoosh е уеб приложение за компресиране на изображения, което позволява използване на набор от кодеци, които не са масово достъпни и позволяват работа с по-рядко срещани формати като MozJPEG и WebP, разбира се поддържат се и стандартните JPEG и PNG файлови формати.
Включването на инструменти за редактиране, които позволяват преоразмеряване, намаляване на цветовата палитра и персонализирано компресиране, в допълнение към разширените настройки за управление на цветни канали, създават усещане за работа с приложение от висок клас.
Инструментът Squoosh може да се използва както на десктоп компютри и лаптопи, така и на мобилни устройства.
Също така приложението може да се ползва и без интернет връзка (в offline режим) като се инсталира в Google Chrome.
За да достъпите Squoosh в произволен браузър, отворете URL адреса https://squoosh.app/.
За тестови цели може да ползвате едно от четирите изображения на началната страница, а може да плъзнете или изберете изображение от Вашия компютър.
Работната област е разделена на две хоризонтални (в мобилната версия са вертикални) области.
В лявата област се визуализира оригиналното изображение, в дясната област виждате как изглеждат промените, които сте направили с изображението.
През бутона с двете стрелки, който може да плъзгате по ширината на изображението, може да разглеждате специфични области от изображението за да изберете най-подходящите настройки.
Настройките (файлов размер и ниво на компресиране) в лявата част на екрана се отнасят до оригиналното изображение.
През бутоните в долната част на екрана може да променяте размерите на изображението със стрелките плюс / минус, за по-прецизно оразмеряване кликнете цифрата и използвайте стрелките за промяна със стъпка от един процент.
Може също да завъртите изображението на 90 градуса по часовниковата стрелка през бутона със символ стрелка, а през бутона със символ квадрат може да превключвате фоновия режим между бял и прозрачен.
През бутона със символ Х
в горния ляв ъгъл прекратявате текущата сесия и се връщате в началния екран на Squoosh.
Всички инструменти за обработка на изображението са разположени в лентата от дясната страна на екрана.
Промяна на размера (широчина/височина) на изображението
За да промените размерите на изображението, кликнете бутона Resize.
Промяна на дълбочината на цветовете
Включването на бутона Reduce palette Ви позволява да намалите броя на цветовете в изображението.
Ограничаване на щетите от намаления брой цветове може да постигнете чрез намаляване стойността Dithering, която функция смекчава границите между области с различни цветове – отново качеството на изображението е далеч от това на оригинала, но липсва ясно изразената пикселизация от предишното изображение.
Компресиране
При намаляване стойността на компресиране в панела Compress чрез плъзгане на слайдера Quality се стига до пикселизиране на изображението в дясната половина на екрана (стойността по подразбиране е 75% компресиране).
През менюто с файлови формати може да правите промени и да следите как се променят данните за процент компресиране и файлов размер в дъното на панела.
Разширени настройки
При натискане на линка Advanced settings се отваря панел с разширени настройки, като Grayscale (създаване на черно-бяло от цветно изображение).
Наличието на тези настройки може да се обясни с желанието на разработчиците от Google Chrome Labs да покажат новости, които липсват за момента в приложенията на Adobe, например.
Ефективността на програмата дори и с настройките по подразбиране (с добавено оразмеряване) може веднага да се установи, ако се зареди едно от растерните примерни изображения и се сравнят получените резултати със стойностите на оригиналното изображение.
Файловият размер на полученото изображение е намален с 96%
от 2.79 MB
на 118 KB
при стандартна ширина за десктоп изображение от 1200
пиксела.
Когато сте удовлетворени от качеството и файловия размер на изображението, може да го запишете, като натиснете синия бутон със символ стрелка в долния десен ъгъл на екрана.
Едно неудобство на приложението Squoosh е, че в десктоп режим не може да прилага предварително избрани настройки към множество файлове, която функционалност е налична за момента само при ползване на Squoosh през команден ред (CLI), за което може да прочетете в тази статия https://www.npmjs.com/package/@squoosh/cli.