Във време на тотална хегемония на WordPress и социалните мрежи, все по-рядко се споменават предимствата на статичните HTML сайтове – бързина и сигурност (поради липса на административен панел и база данни), както и изключително лесна поддръжка.
Този тип сайтове са особено подходящи за изграждане на целеви страници (landing pages) и малки персонални сайтове, чието съдържание не се актуализира редовно (както блоговете).
Една от най-популярните системи (framework) за създаване на статични HTML5-CSS3-JavaScript
сайтове е Bootstrap, започната през далечната 2012 като Bootstrap 2 от двама програмисти на Twitter – Mark Otto и Jacob Thornton.
В статията ще Ви покажем как може да мигрирате свой статичен сайт в СуперХостинг.БГ хостинг. Тъй като cPanel е доказан във времето стандарт за управление на хостинг услуги, ще покажем как се архивира статичен Bootstrap сайт в cPanel хостинг и как се премества в нов хостинг, също управляван от cPanel.
Архивиране на статичен HTML сайт
Така изглежда в браузър статичният Bootstrap сайт (за ваши проекти може да ползвате безплатни Bootstrap темплейти от https://startbootstrap.com/).
Влезте във файловия мениджър на хостинга и навигирайте до root директорията на сайта.
Маркирайте всички директории и файлове, кликнете с десен бутон в полето и от менюто изберете Compress. Също може да маркирате директориите и файловете и да кликнете бутона Compress в хоризонталната лента с инструменти.
Изберете типа архив като маркирате съответния радио бутон, уверете се, че в списъка Files to compress са описани всички файлове и директории. Въведете име на архива (по подразбиране cPanel присвоява името на първата директория) и кликнете бутона Compress File(s).
Затворете панела Compression Results през бутона Close.
Архивният файл assets.zip
се добавя в директорията на сайта.
Маркирайте файла и изберете от хоризонталната лента Download или кликнете с десен бутон файла и от менюто изберете Download.
Архивът на сайта се записва в директорията по подразбиране на Вашия компютър.
С това приключихте всички действия в стария хостинг.
Качване на сайта в новия хостинг през Файловия мениджър
Ако ще прехвърляте сайта в основния домейн на cPanel, директорията, в която трябва да качите файловете, е public_html
.
За примера ще сменим домейна на сайта, затова конфигурираме поддомейна l.goodexample.eu
(ако няма реален домейн, сайтовете може да се достъпват със запис в hosts файла към IP адреса на съответния сървър).
През Файловия мениджър в cPanel отворете директорията, в която ще качите сайта. В директорията може да има само служебни директории cgi-bin
(за хостване на изпълними файлове) и .well-known
(за инсталиране на SSL сертификати).
Кликнете бутона Upload в лентата с инструменти, за да достъпите интерфейса за качване на файлове:
Кликнете бутона Select File и изберете архивния файл (в примера assets.zip
). Кликнете линка Go Back…, за да се върнете в директорията.
Ако не виждате файла в директорията, кликнете бутона Reload в лентата с инструменти.
Маркирайте файла, кликнете с десен бутон и изберете Extract от менюто или кликнете в лентата с инструменти Extract.
Потвърдете пътя за разархивиране на файла като кликнете Extract File(s).
Затворете панела Compression Results през бутона Close.
Директориите и файловете на сайта са успешно разархивирани.
Заредете сайта с новия домейн от новия хостинг сървър.
Примерният сайт е от типа one-page-site и се състои само от един index.html
файл, но секциите в този сайт може лесно да бъдат превърнати в отделни HTML страници, които да се достъпват през навигационното меню.
Ако в сайта се съдържа името на стария домейн, то ще трябва да го коригирате. имате линкове към различни страници в сайта, например в менюто, трябва да смените в адресите им името на домейна.
Качване на сайта в новия хостинг през FTP
В примера използвахме функции на файловия мениджър в cPanel, но сега накратко ще Ви покажем и как може да трансферирате статичен сайт с помощта на FTP клиент FileZilla.
Първо през FTP можете да свалите локално на Вашето устройство файловете на сайта. Ако можете да създадете архивен файл на съдържанието, прехвърлянето ще е по-бързо и по-лесно. Архивния файл може да се създаде през Файловия мениджър в cPanel, ако в предишния хостинг използвате cPanel.
Но и без архивиране можете да изтеглите всички файлове и директории на сайта от предишния хостинг локално на Вашето устройство.
Отворете FileZilla, въведете данните за логване в cPanel или данни за логване в FTP акаунт, ако сте създали такъв и навигирайте до директорията на сайта. Маркирайте всички файлове и директории и ги изтеглете.
Отворете нов таб в FileZilla (Ctrl+t
), влезте в новия хостинг и навигирайте до директорията на сайта в десния панел на FileZilla. В левия панел Local site отворете директорията, в която изтеглихте файловете от стария хостинг.
Маркирайте всички директории и файлове, кликнете с десния бутон на мишката върху селекцията и в менюто изберете Upload.
За няколко секунди файловете се качват в директорията на сайта в новия хостинг. Остава само да заредите сайта и да се уверите, че всички функции работят коректно.