WordPress обработва различни типове съдържание и всички те са обединени под името Post Types. Отделна публикация в сайта се нарича Post (публикация) и в същото време е тип съдържание post
.
Post Types са различните типове съдържание, които се използват в WordPress за създаване на сайт.
Типове съдържание по подразбиране
Типовете съдържание по подразбиране, които са включени в WordPress, са (в статията ползваме оригиналните термини):
- Post (Post Type:
post
) – Публикация (статия); - Page (Post Type:
page
) – Страница; - Attachment (Post Type:
attachment
) – Файл; - Revision (Post Type:
revision
) – Ревизия; - Navigation menu (Post Type:
nav_menu_item
) – Меню.
1. Post (Публикация)
Post е тип съдържание, което е типично за WordPress и се използва най-често в блоговете за създаването на публикации/статии. Публикациите обикновено се подреждат в обратен хронологичен ред според датата на създаване (новите най-отгоре).
Типът съдържание post
пази в таблицата _posts
информацията (въведена от автора) в блок-редактора, необходима за създаване на публикация. Публикацията може да съдържа изображение и други елементи, които се съхраняват като метаданни за публикацията в таблица _postmeta
.
Интерфейс за създаване на нова публикация в блок-редактора:
За да достъпим управлението на панелите в блок-редактора, кликваме иконата с три вертикални точки в горния десен ъгъл на екрана и в менюто кликаме последния линк Preferences » Panels.
Активираме или премахваме панел за настройки и атрибути чрез отметките пред името на съответния панел (Posts » Add New):
Интерфейс за създаване на нова публикация в класическия редактор (Classic Editor):
Активираме или премахваме панелите за управление като кликнем линка Screen Options и поставим или премахнем отметка пред името на съответния панел:
2. Page (Страница)
Страниците са тип съдържание page
и са подобни на публикациите, но между тях съществуват и важни разлики.
Страниците не се показват в обратен хронологичен ред, но може да бъдат подредени в йерархичен ред, създавайки структура от страници и подстраници.
WordPress може да ползва статична страница за начална страница на сайта, друга създадена страница може да показва блог публикациите според настройката Your homepage displays в Settings » Reading:
Страниците могат да ползват различни темплейти в зависимост от темата (настройка Page Attributes) и те не използват категории и тагове, както публикациите.
Интерфейс за създаване на нова страница в блок-редактора (Pages » Add New):
Както при публикациите, управляваме панелите за настройки на страниците в блок-редактора като кликнем иконата с три вертикални точки в горния десен ъгъл на екрана, в менюто кликнем последния линк Preferences » Panels и в панела поставим или премахнем отметка пред името на съответния панел:
Интерфейс за създаване на нова страница в класическия редактор:
Управляваме показването на помощните панели с настройки, като поставяме или премахваме отметка пред името на панела в секция Screen Options:
3. Attachment (Файл)
Attachment е друг тип съдържание, който е специален, тъй като съдържа информация и метаданни за всеки файл, който е качен в Media Library:
Attachment обикновено се използва за показване на изображения или медии като съдържание и също така се използва като линкове към съответните файлове:
Изображенията се индексират от търсещите машини, така че е добре към тях да са добавени заглавие (съдържащо ключови фрази), описание и ALT текст.
4. Revision (Ревизия)
Ревизиите са специален тип съдържание, който запазва множество копия във времето при всяка промяна на публикация:
В блок-редактора кликваме линка Revisions и в панела Compare Revisions кликваме и плъзгаме кръглия бутон с двете стрелки по хоризонталната линия, където са разположени всички налични ревизии.
В панела под аватара на потребителя може да открием и да сравним текущото съдържание и това на избраната ревизия (версия). За да възстановим текущото съдържание (в десния панел) със старото съдържание (в левия панел), кликаме бутона Restore This Revision:
В класическия редактор ревизиите се показват в панел Revisions под публикацията, ако панелът е активиран в секция Screen Options:
Достъп до ревизиите има и през панела Publish:
Кликваме линкa Browse и се отваря същият панел като в блок-редактора.
5. Navigation menu (Меню)
Menu в WordPress е списък с връзки, които се използват за навигация в структурата на сайта. Менюто може да съдържа връзки към страници, публикации, архивни списъци с публикации в посочени категории и маркери (тагове), може да пренасочва към външни URL адреси от панела Custom Links.
Менютата може да се зареждат в различни области на сайта, дефинирани в темата. В една и съща зона може да се намират различни менюта според предварително конфигурирани условия.
Менютата се управлява от специален панел в администрацията (Appearance » Menus):
Познаването на типовете съдържание Post Types ни дава представа за начина, по който WordPress работи.
Освен типовете по подразбиране, разработчиците могат да създават допълнителни с Custom Post Types.