1. Начало
  2. Сигурност и защита
  3. Имейл сигурност
  4. SpamAssassin – как определя кое писмо е SPAM?

SpamAssassin – как определя кое писмо е SPAM?

Клиентите на СуперХостинг.БГ, които използват хостинг услуга с контролен панел cPanel, могат да защитят пощенските си кутии от имейл СПАМ със SpamAssassin: 🔗 Как да активирам спам филтър за имейл акаунтите? | Help

Какво е SpamAssassin?

SpamAssassin е спам филтър, който помага за намаляване на получаваните спам съобщения.

SpamAssassin е проект на Apache Software Foundation (ASF) и е едно от най-добрите приложения с отворен код за филтриране на SPAM.

Според разработчиците и статистиките, филтърът в над 95% от случаите разпознава правилно спам имейл съобщенията. И по-точно, SpamAssassin генерира около 1.5% false negatives – спам съобщения, които са пропуснати. Същевременно 0.6% са false positives – погрешно маркирани имейли като спам. Това се нарича още ham. Думата се използва като синоним на нормални имейл съобщения, които са маркирани като спам.

Основните функции, които SpamAssassin използва, са:

  • Header tests;
  • Body phrase tests;
  • Bayesian filtering (BayesFaq);
  • Automatic address whitelist/blacklist (AutoWhitelist);
  • Automatic sender reputation system (TxRep);
  • Manual address whitelist/blacklist (ManualWhitelist);
  • Collaborative spam identification databases (DCC, Pyzor, Razor2);
  • DNS Blocklists, also known as RBLs or Realtime Blackhole Lists;
  • Character sets and locales.

SpamAssassin прилага различни тестове върху писмата

Принципът за проверка на мейл кореспонденцията, дали е спам или не, е прилагане на предварително създадени тестове. Те се прилагат върху съдържанието и хедърите на даденото писмо.

Спам филтърът SpamAssassin използва многобройни правила, всеки от които си има определени точки. Стойността на тези точки може да е:

  • положителна за „това е спам (spam);
  • отрицателна за „това не е спам (ham).

Всяко входящо съобщение преминава всички тестове на SpamAssassin. След това SpamAssassin събира точките от тези тестове в общо глобално число и го задава на съобщението. Колкото по-голямо е числото, толкова по-голяма е вероятността писмото да е спам.

Примерни тестове, с точки валидни за версия 3.3.x SpamAssassin:

върху какво се извършва тестаописаниеиме на тестаточки
header (хедъри)Изпращачът на писмото съответства на SPF записаSPF_PASS-0.001
body (съдържанието на съобщението)Текстовата част на съобщението се състои от 80-90% празни редовеBLANK_LINES_80_901
header (хедъри)Темата на писмото съдържа единствено главни буквиSUBJ_ALL_CAPS1

За следния тест, ако писмото отговаря на условията му, тоест в полето От: (изпращач) се съдържа думата „cash“ се добавят 2.5 точки:

върху какво се извършва тестаописаниеиме на тестаточки
header (хедъри)В поле From: се съдържа думата „cash“FH_FROM_CASH2.5

Вижте пълен списък на тестовете за SpamAssassin версия 3.3.x

Глобалното число и достигането на предварително зададена негова стойност, определя дали дадено писмо се маркира като спам. Това число може да се променя в настройките на филтъра през cPanel, като зададете нова стойност в полето required_score.

За SpamAssassin може да се зададе глобално число от 0 до 10, като при 0 е най-рестриктивната защита и всички имейли ще са маркирани като спам съобщения.

Например:

  • 0 – Всички имейли, ще бъдат маркирани като спам. Това е така, защото реално ще трябват 0 точки, за да се маркира дадено писмо като спам. Ако не се стигне до 0 точки, глобалното число ще е с отрицателна стойност. Това отново маркира писмото като спам;
  • 5 – Стойност по подразбиране. За да се маркира дадено писмо като спам, ще е нужно резултатите от тестовете да са събрали 5 точки;
  • 10 – По-малко писма ще бъдат маркирани като спам. За да се маркира дадено писмо като спам, ще е необходимо от тестовете върху писмото да се съберат 10 точки.

Промяна на Спам точките (нивото на защита) се извършва през настройките на филтъра в cPanel » Спам филтри » Спам точки (линк в текста). Вижте още: 🔗 Активиране и настройки на спам филтър за имейл акаунтите (SpamAssassin) | Help

Обновена: 17.03.2022
Беше ли Ви полезна тази статия?

Вижте още