При използване на контактна форма, форма за регистрация, поръчки, имейл бюлетин/новини и други в сайта, имейл съобщенията може да се изпращат през системното мейл приложение Sendmail или през SMTP мейл сървъра.
Например приложенията, които са написани на PHP (като WordPress), може да използват Sendmail чрез PHP функцията mail() за изпращане на имейли от сайта.
Sendmail
Sendmail е най-известното системно мейл приложение за трансфер на имейли (пощенски клиент – MTA), имплементиращо SMTP протокола, което се използва на Linux базирани сървъри.
Сайтовете в хостинг акаунта могат да използват Sendmail за изпращане на имейли. За целта ще им е необходим пълният път до изпълнимия файл на Sendmail, който е: /usr/sbin/sendmail. Този път може да се види в контролния панел cPanel » Информация за сървъра.
По подразбиране в конфигурационния файл на PHP (php.ini) системно е зададен пътят до Sendmail и може да се види с phpinfo().
По подразбиране PHP mail функцията ще използва системното мейл приложение (MTA), което е налично на хостинг сървъра (в случая Sendmail).
Sendmail може да се използва за изпращане на имейли и от други скриптове (Perl, Python) в хостинг акаунта, включително и през SSH достъп.
Например в WordPress по подразбиране за изпращане на мейлите ще се използва PHP mail() и Sendmail – чрез PHP библиотеката PHPMailer: $phpmailer->IsMail.
В имейла, изпратен от WordPress сайта, например при регистрация на нов потребител, може да се види полето From: wordpress@mysupersite.com. Това не е реалният имейл адрес, от който е изпратено писмото. Имейл адресът, посочен като реален изпращач, но несъществуващ в cPanel като имейл акаунт, може да се види в хедърите на писмото (в X-Get-Message-Sender-Via: authenticated_id: и X-Authenticated-Sender:), който е системният потребител: cpaneluser.
Някои чувствителни спам филтри може да маркират тези писма като Спам. Причината може да е заради това, че писмото не е изпратено реално от домейна, посочен в полето From.
SMTP
За да може писмата да се изпращат от PHP през SMTP сървъра (с посочване на SMTP сървър, порт, имейл акаунт и паролата му), може да се използва допълнителна PHP библиотека като PHPMailer.
Когато се настройва PHP скрипт, който ще изпраща имейлите през SMTP, в него ще е нужно да се зададат определени настройки. Една от най-важните е, да се посочи, че SMTP изисква идентификация и да се въведат данните на съществуващ имейл акаунт и паролата му.
В WordPress може да се инсталира допълнителен плъгин, който ще изпраща писмата през SMTP (с използване на реален съществуващ имейл акаунт) например WP Mail SMTP.
Настройките на PHPMailer за изпращане на имейлите през SMTP, ще изглеждат по следния начин:
$mail->IsSMTP();
$mail->Host = "server.superhosting.bg";
$mail->Port = 25;
$mail->SMTPAuth = true;
$mail->Username = "email@mysupersite.com";
$mail->Password = "password";
server.superhosting.bg – заменете с името на сървъра; email@mysupersite.com – заменете с имейл акаунта; password – и паролата му;