При активиране на нов хостинг акаунт, в директория public_html са налични файловете 401.shtml, 403.shtml, 404.shtml, 500.shtml.
Това са най-често използваните страници за грешки, които уеб сървърът ще използва при генериране на някой от съответните статус кодове – 401, 403, 404, 500.
Файловете .shtml представляват обикновени HTML файлове с добавени в тях SSI тагове. Тези тагове се обработват от уеб сървъра и резултатът от тях се вмъква в страницата, преди тя да бъде изпратена към уеб браузъра.
Активиране на използването на .shtml файловете
Когато искате за дадено съобщение за грешка да се използва съответния .shtml файл, в .htaccess файла, намиращ се в същата директория, трябва да поставите съответната директива. Например ако искате при съобщение за грешка 404 да се зарежда файлът /404.shtml, който се намира в директорията на сайта, трябва да използвате:
ErrorDocument 404 /404.shtml
Директивата ErrorDocument указва на уеб сървъра да зареди посочения файл 404.shtml, в случай на статус код 404 Not Found.
Редактиране на страниците за грешки (.shtml)
Редакция на системните съобщения за грешки може да се извърши директно през редактора във Файловия мениджър или през меню Страници за грешки в cPanel.
След като изберете домейна, в списъка по-долу ще видите най-често използваните съобщения за грешка.
Освен посочените можете да редактирате и съобщенията за други http статус кодове като 408, 502, 503 и други.
За да редактирате дадено съобщение, кликнете върху него. Ще се отвори редактор на код, в който ще видите вече съществуващото съдържание на системното съобщение.
Съобщението може да съдържа HTML код и специалните системни SSI тагове, които се използват за динамично генерирана информация като име на сървъра, URL на заявката, IP адрес на посетителя и други. Например за 404.shtml съдържанието е:
<!DOCTYPE html>
<html><head>
<title>404 Not Found</title>
</head><body>
<h1>Not Found</h1>
</p>The requested URL <!--#echo var="REQUEST_URI" --> was not found on this server.</p>
</body></html>
<!–#echo var=“REQUEST_URI“ –> е SSI таг, който ще бъде заменен с адреса, който е поискан от уеб клиента.
Няколко примерни SSI тагове, които може да се включат в съобщенията за грешка:
Пренасочващ URL адрес
<!--#echo var="HTTP_REFERER" -->
IP адрес на посетителя
<!--#echo var="REMOTE_ADDR" -->
URL на заявката
<!--#echo var="REQUEST_URI" -->
Име на сървъра
<!--#echo var="HTTP_HOST" -->
Браузър на посетителя
<!--#echo var="HTTP_USER_AGENT" -->