World Wide Web (наричана още само уеб, WWW) е виртуална информационна мрежа, съставена от хипертекстови документи (уеб страници и уеб сайтове).
Достъпът до тази информационна мрежа се извършва през интернет (глобална система от взаимносвързани компютърни мрежи).
Вижте (или чуйте) 3 популярни мита за интернет [Аудио] | Blog
Началото на World Wide Web
Идеята за World Wide Web на английския учен Тим Бърнърс-Лий се заражда през 1989 г. на около две хиляди километра западно от България, в изследователския комплекс на ЦЕРН (Европейската организация за ядрени изследвания).
Комплексът се намира на границата на Франция и Швейцария и използва територия и от двете държави. Има множество сгради, лаборатории и съоръжения за експерименти. Една година по-рано, на същото място, но под земята, вече са свързани двата края на 27-километровия тунел, в който днес се намира най-големия ускорител на частици – Large Hadron Collider.
Проектът World Wide Web първоначално има за цел да подобри вътрешната система за обмяна и работа с информацията в институтите и лабораториите на ЦЕРН.
Разработките по проекта започват през 1989 г., след като Тим Бърнърс-Лий получава одобрение на предложението му за разпределена хипертекстова система.
В реализирането на проекта участва малка група учени, един от които е белгийският учен Робер Кайо, който става важен застъпник на проекта.
В края на 1990 г. вече е създаден HTTP протоколът, първият уеб сървър (httpd), първият уеб браузър (WorldWideWeb), HTML езикът за маркиране на хипертекст и първият уеб сайт.
По същото това време ЦЕРН вече е свързан в световната компютърна мрежа, станала вече известна като интернет. По света към мрежата се включват и различни комерсиални компании. Появяват се първите интернет доставчици. Мрежата се разраства с голяма скорост и достига до все повече обикновени потребители.
През Август 1991 г. Тим Бърнърс-Лий публикува съобщение в дискусионната група alt.hypertext, в което описва проекта World Wide Web. С това проектът става публично достояние и малко след това (1991-1992 г.) започват да се появяват първите уеб сървъри извън Европа.
Ето как е функционирал и изглеждал проекта World Wide Web през 1992 г., достъпван през първия текстов (line-mode) браузър: отвори симулатора на line-mode браузъра.
(Възможно е симулаторът да не се зареди коректно през някои съвременни уеб браузъри. Тествайте да го заредите през Google Chrome).
Първите уеб браузъри
Първият графичен уеб браузър и редактор „WorldWideWeb“, създаден към проекта WWW през 1990 г., се е поддържал само на компютър NeXT, с операционна система NeXTstep. На по-късен етап уеб браузърът е преименуван на Nexus, за да се избегне объркване с името на проекта World Wide Web.
През 1993 г. се появява Mosaic – по-добър графичен уеб браузър, в който изображенията са се показвали вградени в уеб страниците, а не в отделен прозорец. По това време това е най-известния и най-използван уеб браузър, който допринася за скоростното разрастване на уеб. Поддържа се при различните платформи, съществуващи по това време, като Windows, Macintosh и други.
На базата на Mosaic през 1994 г. се появява Netscape Navigator – следващият хит при уеб браузърите. Важното нововъведение в този уеб браузър е, че текстът и изображенията са се показвали веднага на екрана, докато самата страница се е зареждала. Предишните уеб браузъри не са показвали нищо, бяла страница, докато цялото съдържание на страницата не се изтегли напълно.
Кодът на Netscape е послужил като основа за уеб браузъра Mozilla Firefox.
Вижте още: Кои са най-използваните браузъри? | Blog
Поддомейнът www.
Използването на www като име на хост за услугата World Wide Web е в следствие на утвърдилата се по това време практика, имената на хостовете в интернет да се наименуват на услугата, която ще предоставят. Например www е уеб услуга (WWW), ftp за FTP услуга, mail за имейл услуга и други.
При бързото разпространение на уеб през първите години, повечето потребители, които са добавяли уеб сайт в интернет, са използвали този метод за наименуване на услугата. Поради това, повечето уеб сайтове тогава са били достъпни през поддомейна www.mysitename.com.
Тъй като използването на поддомейна www не е задължително, уеб адресът на проекта World Wide Web е останал http://info.cern.ch, а не както е било замислено в началото да бъде на http://www.cern.ch. Повече информация за проекта WWW може да се намери и на официалната страница: https://home.cern/science/computing/birth-web.