Страниците най-често съдържат основната информация в сайта например Начална страница, Контакти, За нас и други.
Публикациите (post) в WordPress се различават от страниците (page) основно по това, че те се листват в RSS новините, могат да се подреждат по категории и могат да бъдат в различни формати (стандартен, бележка, цитат и други).
Ако използвате плъгина Classic Editor, за да създадете страница или публикация в WordPress, вижте следните статии:
- Създаване на страница (page) в WordPress с Classic Editor | Help
- Създаване на публикация (post) в WordPress с Classic Editor | Help
За да създадете нов уеб документ в сайта (публикация или страница), заредете администрацията на WordPress и изберете Публикации » Добавяне или Страници » Добавяне.
Видът на страницата/публикацията в блок редактора, цветовете, визуалните елементи и оформление, се определя от използваната тема. Това ръководство за създаване на страница/публикация в WordPress използва темата Twenty Nineteen и десктоп версията на блок редактора.
За да създавате съдържание в блок-редактора лесно и бързо, първо разгледайте интерфейса и настройките му: Настройки на блок редактора в WordPress | Help
Заглавие и постоянна връзка
След въвеждане на заглавие за документа и запис като чернова, автоматично ще се генерира връзка.
Постоянната връзка може да се редактира от панела с настройки в таб Документ (Post) » Постоянна връзка (Permalink).
Форматът на постоянните адреси в сайта може да се настройва през админ панела на WordPress » Настройки » Постоянни връзки.
Добавяне на съдържание
Съдържанието на страницата може да е съставено от различни типове и форми от информация, съдържащи се в отделни обособени блокове. Какви видове блокове и настройки за тях ще има в блок редактора, зависи от използваната тема и плъгини.
Вижте повече: Всичко, което трябва да знаете за WordPress блоковете | Blog
Добавяне на нов блок
Добавянето на нов блок в редактора може да се извърши с един от трите налични бутона „+„, намиращи на различни места – в горната лента, вляво от елемента, под или над елемента.
От списъка с блокове изберете желания и кликнете върху него.
За бързо добавяне на блок, вместо с няколко кликвания, може да се изписва името му, в нов блок, след наклонена черта.
Например за да добавите заглавие, в нов блок изпишете наклонена черта /, започнете да изписвате първите букви от името на блока „заглавие“ и натиснете Enter веднага, след като блокът се покаже над полето.
За да добавите изображение, може да използвате блоковете Изображение, Медия и текст или Галерия.
Качването на изображението може да се извърши по няколко начина:
- Качване на файл от потребителското устройство, чрез бутон Качване или с придърпване от отворена папка.
- Избор от библиотеката с вече качени файлове в сайта.
- Вмъкване от уеб адрес.
- Качване на изображението чрез „поставяне“. Можете да копирате (copy) изображение от друга страница и да го поставите (paste) в тази.
Добавяне на видео може да се извърши с блока Видео или някой от блоковете за вграждане на ресурси от външни източници като YouTube, Vimeo и други. Видео може да се добави и чрез поставяне на уеб адреса му директно в нов блок в редактора.
Някои от основните блокове, които се предоставят по подразбиране в блок редактора са: Параграф, Заглавие, Изображение, Галерия, Списък, Цитат, Аудио, Обложка, Файл и други.
Основни блокове и настройките им
Настройките на всеки блок се намират в страничната лента на редактора, в таб Блок. Когато няма маркиран блок, в тази лента се показват настройките на документа – таб Документ.
Всички блокове по подразбиране имат опция за добавяне на потребителски стил, под формата на стилов клас. Името на CSS класа се поставя в Допълнителен CSS клас.
Параграф
Основните настройки на параграфа са за размер на шрифта и цветове за фона и текста.
Заглавие
Заглавията имат настройка за ниво и задаване на HTML котва. Котвите позволяват да създавате връзки към конкретни раздели в страницата.
Изображение
В настройките за изображението може да се промени размера му, да се зададе алтернативен текст (Alt текст) и да се посочи връзка. Алтернативният текст описва изображението за хората, които не могат да го видят – добавете кратко описание на картинката.
Колони
Основните настройки за колоните са техният брой.
Други блокове
Вградените блокове, които се предоставят от блок редактора по подразбиране, са много.
Още блокове, които може да се добавят към съдържанието са:
- Общи блокове – Параграф, Изображение, Заглавие, Списък, Галерия, Цитат, Видео, Аудио, Обложка, Файл.
- Форматиране – блокове: Класически, Код, Собствен HTML, Предварително форматиран, Изнесен цитат, Таблица, Строфа.
- Структурни елементи – блокове: Медия и текст, Колони, Бутон, Още, Разделител на страницата, Разделител, Празно пространство между елементите.
- Джаджи – блокове: Категории, Кратък код, Архив, Последни коментари и Скорошни публикации.
- Елементи за вмъкване (embeds) – блокове: Вграждане, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram, WordPress, SoundCloud, Spotify, Flickr, Vimeo, Animoto, Reddit, SlideShare, Cloudup и много други.
- Преизползваеми блокове. Когато даден блок се използва в повече от един документ и съдържанието му е едно и също, може да го запишете в преизползваем блок. След това добавянето му е по същия начин, както обикновените блокове.
Още блокове
Освен основните блокове, в зависимост от използваната тема и плъгини, може да има допълнителни специфични блокове. Помощна информация за всички допълнителни блокове трябва да се предоставя от съответния плъгин или тема.
- Gutenberg Blocks – Ultimate Addons for Gutenberg
- Atomic Blocks – Gutenberg Blocks Collection
- WooCommerce Blocks
Настройки на документа
Настройките на страницата/публикацията се намират в дясната лента в таб Документ.
Състояние и видимост
Видимост
- Публична – Страницата ще е достъпна за всички.
- Лична – Страницата е видима само за администраторите и редакторите на сайта.
- Защитена с парола – Достъп до страницата се осъществява само с парола. Само тези, които знаят паролата, могат да видят страницата.
Публикуване
Може да публикувате статия незабавно или да изберете дата от календара, за да се публикува отложено. Ако сте избрали дата и страницата е планирана, няма възможност за връщане на настройката за Незабавно публикуване.
След като за публикацията е зададена дата и час в бъдещето, за да активирате отложеното публикуване кликнете на Планиране.
Налични са допълнителни настройки, дали страницата да се показва в началото на списъка с публикации „Залепяне към началната страница“ или да премине в статус „Очакваща преглед„.
Ревизии
При извършване на редакция на страница или публикация в WordPress се създава и нова версия на документа. Версиите се съхраняват в системата и при нужда е възможно да се възстановят.
Постоянна връзка
Постоянните връзки (permalinks) са постоянните URL адреси до отделните уеб страници, категории и други в сайта. Постоянните уеб връзки може да се използват от посетителите на сайта, за да поставят връзка в техния сайт или страница. Тези линкове са постоянни и не се променят, откъдето идва и наименованието им – permalinks.
Форматът на постоянните адреси в сайта може да се настройва през админ панела на WordPress » Настройки » Постоянни връзки.
Категории и Етикети (само за Публикация)
При създаването на нова публикация можете да я поставите в съответните категории (групи), към които принадлежи. Можете да създадете нова категория с Добавяне.
Етикетите помагат на потребителите и търсачките да се ориентират в сайта и да намират съдържание. Добавете една или няколко ключови думи, които описват максимално съдържанието в публикацията.
За да зададете етикет, започнете да изписвате името му и в падащ списък ще се покажат всички вече създадени, които съдържат в името си текста, който изписвате. Нов етикет се добавя като изпишете името му и натиснете Enter.
Картинка на страницата/публикацията
Картинката за страницата/публикацията може да се използва от темата, за да се показва при представяне на страницата в сайта. Например в списъка със статии или в определен визуален елемент на сайта.
Откъс (само за Публикация)
Попълването на откъс или кратко описание на публикацията по принцип не е задължително. Но е възможно темата да го използва и показва по някакъв начин в сайта.
Дискусия
Ако коментарите са активирани глобално в настройките на сайта, от тук можете да ги деактивирате конкретно за дадената страница или публикация.
Функцията Pingback & Trackback предоставя възможността за уведомяване на друг WordPress сайт, че сте поставили на Вашия сайт линк към негова статия (и обратното). От тук можете да активирате или деактивирате тази функционалност.
Атрибути на страницата (само за Страница)
Страницата може да бъде публикувана като основна или подстраница. В случай че желаете да създадете основна страница, от падащото меню Родителска страница изберете (без родител). Ако искате страницата да е подстраница, от това меню изберете главна страница.
Също така е възможно да дефинирате точно определен ред на визуализиране за страниците, като за всяка поставите съответния номер в полето Подредба.
Запис, преглед и публикуване
Запис
За да запишете прогреса по създаването на съдържание, използвайте бутона за Запис. Системата на сайта ще прави автоматично запис през определен интервал от време. При запис ако страницата е отворена в нов таб за преглед, тя ще се презареди.
Преглеждане
При кликване на бутона за преглед – Преглеждане, черновата се записва автоматично. С прегледа може да се види как точно ще изглежда страницата в сайта.
Публикуване
Преди да публикувате публикацията/страницата, можете да проверите настройките ѝ. За да върнете публикация в статус Чернова, използвайте Превключване към чернова.
Ако публикувате страница, ще трябва да зададете къде точно искате тя да се показва на сайта, дали ще е бутон в менюто, линк в страничната лента или друго. Най-често страниците се използват като елементи от основното меню, например страница за Контакт, За нас, Услуги и други.
Ако публикувате публикация, тя обикновено се показва в страницата с последни публикации и в избраната категория/етикет.
Предупреждението за повторна проверка на настройките преди публикуване, може да се деактивира с отмаркиране на опцията „Винаги да се показват предложения преди публикуване.„.
Ако тази опция е деактивирана, при кликване на бутона Публикуване, страницата ще бъде публикувана веднага, без предупреждения. Опцията може да се активира през опциите на редактора (трите точки) » Настройки » Общи.